Kupiłeś zepsuty samochód? Nie naprawiaj!


Kupiłeś zepsuty samochód? Nie naprawiaj!

Jeżeli auto, które dopiero co kupiłeś okazało się zepsute na tyle, że nie masz możliwości użytkowania go - moja rada - nie naprawiaj go! W razie zakupu zepsutego używanego samochodu przysługuje Ci skorzystanie z prawa rękojmi, jakie zapewni kodeks cywilny.

Jezeli nie spróbujesz go od razu naprawiać na własną rękę zapewnisz sobie kilka możliwości reakcji, które mogą się okazać znacznie słuszniejszym wyborem niż naprawa i następnie występowania z roszczeniem zwrotu poniesionych nakładów. Możesz odstąpić od umowy, jężeli wartość wykrytej usterki znacznie zaniża cenę, jaką zapłaciłeś za samochód. Możesz także wystąpić z roszczeniem zwrotu części zapłaconej za samochód kwoty w ramach prawa do obniżenia wartości pojazdu. Każdą z tych możliwości mozesz wykorzystać powołując się na przepisy rękojmi, które oczywiście w żaden sposób nie nalezy z umowy wyłaczać a wszelkie zapisy o jej usunięciu są niezgodne z prawem.

Pamiętaj, że z tytułu rękojmi sprzprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego za wady fizyczne oraz prawne sprzedanego pojazdu. Na tej podstawie możesz również domagać się naprawy pojazdu do stanu zgodnego z umową, choć często obniżenie wartości pojazdu lub wręcz wezwanie do wymiany na nowy model - bez wad okazują się bardziej korzystniejsze, szczególnie przy autach mających powyżej 5 lat. Jeżeli zaś wykryta wada jest istotna - jak wspomniałem - możesz odstąpić od zawartej umowy. Prawo do rękojmi obowiązuje 2 lata liczone od momentu wykrycia wady, choć w wielu przypadkach dobrze jest reagować bezwłocznie, nie zostawiajac Sprzedawcy pola do kwestionowania stanu technicznego pojazdu.

Zastanów się zatem, która z opcji okaże się dla Twojego auta najbardziej korzystna, czyli sprawdź przy pomocy niezależnego rzeczoznawcy, o ile tak naprawdę spadnie wartość auta po dokonanej własnoręcznie naprawie i zdecyduj, czy warto to robić czy też lepiej zażądać od sprzedawcy innego rozwiązania. Złóż następnie odpowiednie pisemne oświadczenie sprzedawcy pojazdu i poprzyj je kopią sporządzonej opinii rzeczoznawcy. Taki początek z pewnością nie zostanie zlekceważony przez sprzedawcę. 

Jeżeli masz dalsze pytania - zapraszam Cię do mojej Porady Online Rękojmia czy Gwarancja?. Za ułamek ofertowej ceny otrzymujesz ode mnie nie tylko potrzebną wiedzę ale i narzędzia oraz instrukcje do dalszego reagowania. 

Radca Prawny 

Tomasz Jaworski

.