Kupujesz auto używane? Uważaj na triki handlarzy


Kupujesz auto używane? Uważaj na triki handlarzy

Handlarze pojazdów używanych stosują różne triki, które finalnie mogą okazać się niekorzystne dla sprzedającego. Częstą praktyką jest sprzedaż z umową in blanco, która polega na podpisaniu umowy sprzedaży nie z handlarzem, lecz z byłym właścicielem samochodu, od którego ten handlarz samochód odkupił. 

Na jakie jeszcze elementy powinieneś uważać w procesie szukania i kupowania swojego wymarzonego auta? 

Kolejną - niezwykle częstą praktyką jest określanie na fakturze niższej kwoty za pojazd niż ta, która rzeczywiście zostaje uiszczona. Najczęstszym tego wytłumaczeniem jest możliwość zapłacenia niższego podatku, jednak pamiętaj, że w chwili problemów Twój sprzedawca z pewnością będzie liczył swoje roszczenie względem Ciebie zgodnie z umową. Ponadto warto bardzo dokładnie weryfikuj oferty sprzedaży samochodu zamieszczane w Internecie. Jest bardzo duża szansa, że będą one znacznie odbiegać od faktycznego stanu pojazdu, dlatego też doradzam aby od razu - jeżeli uznasz, że któraś z ofert jest warta oględzin - zaplanuj je w towarzystwie albo mechanika, albo rzeczoznawcy samochodowego. W chwili, kiedy decyzja o zakupie jest już podjęta, a Ty właśnie je odbierasz - sprawdź, czy karta pojazdu jest oryginalna oraz czy nie ma w niej ewentualnych ingerencji przez handlarza. Jeżeli coś Ci się nie "spodoba"  - doradzam albo ponowne sprawdzenie numerów VIN pojazdu albo odstąpienie od umowy - jeżeli już ją podpisałeś albo o porzuceniu myśli o zakupie tego modelu. Nie będzie z tego nic dobrego. 

Dochodzimy tu do niezwykle istotnego elementu w procesie zakupu auta - do podpisania umowy. Zazwyczaj odbywa się to na wzorze Sprzedawcy, dlatego tak ważne jest sprawdzenie wyżej wymienionych elementów. Możesz oczywiście przyjechać również ze swoim wzorem umowy kupna/sprzedaży auta i jeżeli sprzedawca nie zechce go użyć przy Waszej transakcji to przynajmniej będziesz miał punkt odniesienia i porównasz, które z zapisów są dozwolone, które konieczne a które nie powinny się w niej znaleźć. 

Co zatem powinna zawierać umowa sprzedaży/kupna auta, o czym Sprzedawcy dość często świadomie "zapominają"? 

Oto 2 kluczowe elementy z mojego, kancelaryjnego wzoru, których często próżno szukać w darmowych wzorach udostępnianych w internecie. Jest ich więcej ale tu poznasz 2 z nich.  

1. Pierwszym z nich jest zapis dotyczący oświadczenia sprzedawcy związanego z tym, że sprzedawany pojazd stanowi wyłączną własność sprzedawcy i nie jest obciążony prawem osób trzecich, czy też nie jest przedmiotem żadnych postępowań. Zapis ten oczywiście zmierza do uniknięcia przez kupującego problemów związanych z wadami prawnymi pojazdu.

2. Drugi zapis dotyczy oświadczenia sprzedawcy związanego z przekazaniem Kupującemu informacji o stanie technicznym pojazdów wskazanym w zamieszczonym ogłoszeniu. Zapis ten identyfikuje jako danie szansy dla sprzedawcy, aby potwierdził w umowie stan techniczny pojazdu lub zwrócił uwagę na właściwości pojazdu lub ich brak. Ponadto Sprzedawca potwierdza w tym zapisie treść zamieszczonej przez siebie oferty sprzedaży auta.

Jeżeli ciekaw jesteś pełnej wersji "idealnego" wzoru umowy, który powinien zostać użyty w przy Twojej transakcji kupna samochodu - wejdź na mój Pakiet Prawny Kierowcy. Znajdziesz tam 12 innych wzorów pism prawnych na 12 innych okazji związanych z uczestniczeniem w ruchu drogowym i posiadaniem auta. Pakiet zawiera nie tylko wzory. To w pełni nagrana na video moja konsultacja prawna, w której to poświęcam uwagę każdej z 13 sytuacji i omawiam, jak za pomocą udostępnianego wzoru należy właściwie reagować. 

Tomasz Jaworski Radca Prawny

.