"Jestem dumny z tego, że co roku ponad połowa moich klientów głosuje na moją kancelarię w rankingu najskuteczniejszych kancelarii"
Co jest mocną stroną mojej praktyki?
Przede wszystkim - nie idę do sądu dla samego "sądzenia się". Od początku wyszedłem z założenia, że moja kancelaria będzie zarabiać na wygranych moich klientów a nie na prowadzeniu przewlekłych postępowań, które służą zazwyczaj tylko prawnikom i stronie przeciwnej. Przyjmując Twoją sprawę - badam dokładnie dostępne dowody i od razu informuję Cię, czy wygramy ją w sądzie i czy warto iść walczyć, czy też więcej wygrasz przy stole, więc rozpoczynamy wówczas negocjacje do ugody. Dostarczam Ci właściwych danych a Ty decydujesz. Potem działamy.
Specjalizuję się w prawie motoryzacyjnym oraz w prawie transportu ruchu drogowego, co oznacza że problemy moich klientów znam "od podszewki". Wady motoryzacyjne, sprawy rekojmi, gwarancji, zaniżone odszkodowania z tytułu likwidacji szkody, windykacje to najczęstsze, prowadzone i wygrywane zarazem procesy sądowe w mojej kancelarii. Obsługując pond 30 podmiotów w transporcie drogowym wypracowałem również mechanizmy skutecznego reagowania w sytuacjach różnego rodzaju roszczeń na terenie UE, blokad w transporcie i odpowiedzialności z tytułu błędów popełnianych przez kierowców bądź spedytorów. Zrozumienie potrzeb tego sektora nie jest łatwe, jednak od początku pomaga mi w tym osobiste doświadczenie, jakie zdobywałem w rodzinnej spółce transportowej.
Tak więc, osobiste doświadczenia i bieżące zainteresowania - jestem wielkim fanem motoryzacji - oto wspólny mianownik sukcesów, które mam okazje doświadczyć obsługując zarówno klientów biznesowych, jak i indywidualnych. Jestem absolwentem Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doradzam również poprzez szkolenia w zakresie tego, jak skutecznie reagować w sytuacji wymuszeń z tytułu rękojmi.
Piszę, bo wiem że czytasz...
Kupiłem auto z wadą nie wiedząc o tym - co mam zrobić?
W pierwszej kolejności należy ustalić jakie przepisy będą miały zastosowanie do naszej sprawy. Strony transakcji (gdzie “(K)” to kupujący, a “(S)” to sprzedawca) mogą być następujące: konsument (K) – przedsiębiorca (S), przedsiębiorca (K) – przedsiębiorca (S), osoba fizyczna niebędąca przedsiębiorcą (K) – osoba fizyczna niebędąca przedsiębiorcą (S), przedsiębiorca (S)- quasi przedsiębiorca (K) - nowość w przepisach, które obowiązują od 1 stycznia 2021 r. Idź do bloga i czytaj moje wpisy dotyczące najważniejszych zagadnień w zakresie prawa motoryzacyjnego...