Z każdym rokiem rośnie liczba kierowców, którym zostaje zatrzymane prawo jazdy. Przepisy prawa o ruchu drogowym wyraźnie wskazują w jakich przypadkach można stracić uprawnienia do kierowania pojazdem mechanicznym.
W JAKICH PRZYPADKACH POLICJANT ZATRZYMA PRAWO JAZDY?
Do najczęstszych przypadków, w których policjant zatrzyma prawo jazdy zaliczyć należy n/w sytuacje:
Wszystkie przypadki, w których policja zatrzyma prawo jazdy zostały wymienione w art. 135 i 135a ustawy Prawo o ruchu drogowym.
JAK WYGLĄDA PROCEDURA ZATRZYMAMIA PRAWA JAZDY?
Z zatrzymania prawa jazdy policja wydaje pokwitowanie. Pokwitowanie z zatrzymania prawa jazdy uprawnia do kierowania pojazdem w okresie 24 godzin lub 7 dni w zależności od przyczyny zatrzymania.
Pokwitowanie uprawniające do kierowania pojazdem w okresie 24 godzin od momentu zatrzymania dotyczy sytuacji:
Pokwitowanie uprawniające do kierowania pojazdem w okresie 7 dni od momentu zatrzymania dotyczy sytuacji:
Zatrzymanie wydanego w kraju prawa jazdy albo tymczasowego elektronicznego prawa jazdy następuje przez wprowadzenie informacji o zatrzymaniu do centralnej ewidencji kierowców niezwłocznie po stwierdzeniu wystąpienia przesłanek uzasadniających zatrzymanie prawa jazdy.
Natomiast zatrzymanie prawa jazdy wydanego przez Państwo inne niż Rzeczpospolita Polska następuje poprzez fizyczne zatrzymanie okazanego dokumentu niezwłocznie po wystąpieniu przesłanek uzasadniających zatrzymanie prawa jazdy.
W przypadku zatrzymania wydanego w kraju prawa jazdy albo tymczasowego elektronicznego prawa jazdy policja przekazuje informacje do centralnej ewidencji kierowców oraz sądowi uprawnionemu do rozpoznania sprawy lub prokuratorowi niezwłocznie, jednak nie później niż 7 dni od dnia zatrzymania prawa jazdy oraz niezwłocznie staroście, jednak nie później niż w dniu zatrzymania prawa jazdy.
CZY MOŻNA SIĘ ODWOŁAĆ OD DECYZJI O ZATRZYMANIU PRAWA JAZDY?
Policjant jest uprawniony wyłącznie do faktycznego odebrania kierującemu pojazdem dokumentu prawa jazdy. Natomiast sama decyzja w kwestii zatrzymania dokumentu może być podjęta wyłącznie przez sąd bądź prokuratora. W określonych przypadkach decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy wydaje starosta.
Ustawa prawo o ruchu drogowym nie przewiduje możliwości zaskarżenia zatrzymania prawa jazdy przez policjanta, pokwitowanie jest bowiem potwierdzeniem nie prawnego, lecz fizycznego zatrzymania dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem. Na takie zatrzymanie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia, ale może być skutecznie zakwestionowane w drodze skargi złożonej na podstawie art. 227 k.p.a. Przedmiotem skargi może być zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez organy uprawnione do podejmowania określonych czynności, naruszenie praworządności lub słuszności interesu obywateli. Skargę składa się do organów właściwych do ich rozpatrzenia (art. 228 k.p.a.), a więc przełożonego policjanta.
WŁAŚCIWOŚĆ SĄDU
Sąd jest właściwy do zatrzymania prawa, gdy przyczyną zatrzymania było:
WŁAŚCIWOŚĆ PROKURATORA
Prokurator jest właściwy do zatrzymania prawa jazdy na etapie postępowania przygotowawczego, gdy przyczyną zatrzymania było:
Sąd lub prokurator zatrzymując prawo jazdy wydaje postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy w terminie 14 dni od momentu otrzymania dokumentu. Jest to termin instrukcyjny, a więc jego przekroczenie nie rodzi żadnych skutków, np. obowiązku zwrotu dokumentu właścicielowi. Postanowienie może zostać wydane także po upływie tego terminu. O wydaniu postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy zawiadamia się właściwego starostę. Przekazanie takiej informacji właściwemu staroście ma na celu zapobiegnięcie sytuacji, gdy osoba, której zatrzymano prawo jazdy, zwróci się o wydanie jego wtórnika, motywując to przykładowo zgubieniem tego dokumentu.
Na postanowienie sądu lub prokuratora o zatrzymaniu prawa jazdy służy zażalenie.
Zażalenie wnosi się osobiście bądź za pośrednictwem ustanowionego pełnomocnika (adwokata, radcy prawnego).
W przypadku gdy sąd lub prokurator uzna, że nie ma podstaw do wydania postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy, nie wydaje się postanowienia o odmowie zatrzymania prawa jazdy, a wydaje się postanowienie o zwrocie zatrzymanego prawa jazdy, które wydaje odpowiednio:
Postanowienie o zwrocie zatrzymanego prawa jazdy doręcza się jego właścicielowi. Na postanowienie to zażalenie nie przysługuje.
Wydanie postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy jest równoznaczne z zawieszeniem uprawnień do kierowania pojazdami. Zatem kierowanie pojazdem przez taką osobę stanowi wykroczenie określone w art. 94 § 1 kodeksu wykroczeń, zagrożone grzywną do 5000 zł.
WŁAŚCIWOŚĆ STAROSTY
Starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy w wypadku gdy:
Starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy w wypadkach wyżej wskazanych w pkt 2–4 na okres 3 miesięcy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności. Jeżeli osoba kierowała pojazdem silnikowym pomimo wydania decyzji administracyjnej o zatrzymaniu jej prawa jazdy z tych powodów, starosta wydaje decyzję administracyjną o przedłużeniu okresu, na który zatrzymano prawo jazdy do 6 miesięcy. W wypadku gdy po zatrzymaniu elektronicznego lub fizycznego zatrzymania prawa jazdy z tych powodów, a przed wydaniem decyzji przez starostę o jego zatrzymaniu osoba kierowała pojazdem silnikowym, starosta wydaje tę decyzję na okres 6 miesięcy. Kierowanie pojazdem silnikowym w tym przedłużonym okresie powoduje cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami.
Ponadto starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy z przyczyn, które nie uzasadniają zatrzymania elektronicznego lub fizycznego zatrzymania prawa jazdy. Ma to miejsce w przypadku, gdy osoba posiadająca prawo jazdy lub pozwolenie na kierowanie tramwajem:
Starosta wydaje decyzję w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy w terminie 21 dni od dnia powzięcia informacji o zatrzymaniu prawa jazdy.
Zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem następuje po ustaniu przyczyny zatrzymania oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej. Jeżeli od dnia zatrzymania prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem upłynął okres przekraczający rok, warunkiem wydania prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem jest uzyskanie pozytywnego wyniku kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji.
Od decyzji starosty w przedmiocie zatrzymania prawa jazy przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem starosty, który wydał decyzję, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.