W dzisiejszym artykule przybliżę temat odmowy wypłaty odszkodowania z Auto Casco przez ubezpieczyciela w przypadku samochodu zakupionego poza granicami Polski. Posłużę się przykładem samochodu sprowadzonego z Niemiec.
Wyobraźmy sobie sytuację, że nabywamy pojazd w komisie samochodowym, który został importowany z Niemiec. Podpisujemy umowę kupna – sprzedaży. Transakcja zostaje dodatkowo potwierdzoną fakturą VAT. Otrzymujemy niemiecki dowód rejestracyjny z tłumaczeniem przysięgłym z języka niemieckiego, oryginał umowy kupna pojazdu przez właściciela komisu od obywatela niemieckiego bądź niemieckiego przedsiębiorcy oraz potwierdzenie zapłaty akcyzy wystawione przez Urząd Celny w Polsce. Na podstawie posiadanych dokumentów dokonujemy rejestracji pojazdu na terenie Polski oraz zawieramy ubezpieczenie AC.
Następnie zakupiony przez nas pojazd ulega szkodzie bądź też zostaje skradziony a ubezpieczyciel odmawia nam wypłaty odszkodowania kwestionując skuteczne przeniesienie prawa własności pojazdu na naszą rzecz.
CZY UBEZPIECZYCIEL MOŻE ZAKWESTIONOWAĆ NASZE PRAWO DO WŁASNOŚCI POJAZDU SPROWADZONEGO ZZA GRANICY?
Oczywiście wszystko zależy od okoliczności nabycia takiego pojazdu, ale w omawianym przeze mnie przypadku samochód został nabyty w komisie samochodowym na terenie Polski oraz posiadał wszystkie wymagane prawem dokumenty. Ubezpieczyciel kwestionował jednak prawidłowe nabycie samochodu na terenie Niemiec przez właściciela komisu. Tym samym stwierdził, że nie byliśmy właścicielami samochodu ani w dniu zawierania umowy kupna-sprzedaży, ani w dniu wystąpienia szkody.
W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się prawidłowości nabycia pojazdu przez właściciela komisu na terenie Niemiec. W tej kwestii właściwe będzie prawo niemieckie, a konkretnie niemiecki kodeks cywilny. W niemieckim prawie cywilnym obowiązuje zasada rozdzielności skutków czynności prawnych, zgodnie z którą przejście własności rzeczy rozpatrywane jest w oderwaniu i niezależnie od obowiązującej podstawy przeniesienia własności. W przypadku przeniesienia własności w wykonaniu umowy sprzedaży oznacza to w szczególności, że ewentualna wadliwość prawna umowy nie ma bezpośredniego przełożenia na umowę sprzedaży. Umowa sprzedaży jest bowiem jedynie podstawą gospodarczą zawarcia odrębnej umowy przenoszącej własność rzeczy. Zgodnie z prawem niemieckim do przeniesienia prawa własności rzeczy ruchomej (w naszym przypadku samochodu) potrzeba aby właściciel oddał rzecz nabywcy i aby obydwaj zgodzili się na przejście prawa własności. Własność przechodzi na nabywcę dopiero z chwilą przekazania rzeczy.
W omawianym przeze mnie przypadku Ubezpieczyciel kwestionował prawo własności obywatela/przedsiębiorcy niemieckiego do przedmiotowego pojazdu, ale jednocześnie nie wykazał, że w/w obywatel/przedsiębiorca niemiecki nie był uprawniony do jego zbycia. Niemiecki kodeks cywilny ustanawia domniemanie przysługiwania własności rzeczy jej posiadaczowi. Ciężar udowodnienia, że dana rzecz nie stanowiła własności jej posiadacza spoczywa na osobie, która ten fakt kwestionuje, w naszym przypadku na Ubezpieczycielu.
Ponadto zgodnie z niemiecką praktyką handlową w obrocie używanymi samochodami, osoba sprzedająca pojazd nie musi być wpisana w briefie (dowodzie rejestracyjnym).
Zgodnie z omawianym przypadkiem ubezpieczyciel nie miał prawa odmówić wypłaty odszkodowania kwestionując nasze prawo do własności pojazdu.
W JAKICH INNYCH PRZYPADKACH UBEZPIECZYCIEL MOŻE ODMÓWIĆ WYPŁATY ODSZKODOWANIA Z AC POJAZDU SPROWADZONEGO ZZA GRANICY?
CO ZROBIĆ W PRZYPADKU ODMOWY?
Jeżeli kupiłeś samochód z importu i masz problem z odzyskaniem odszkodowania od ubezpieczyciela skontaktuj się z nasza Kancelarią. Posiadamy duże doświadczenie w dochodzeniu roszczeń od Ubezpieczycieli.
Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Jaworski
Tel. 660-706-587
E-mail: jaworski@kancelariajaworski.eu