Co do zasady, po skutecznym odstąpieniu od umowy sprzedaży samochodu, powinien nastąpić jego zwrot do sprzedawcy przy równoczesnym zwrocie zapłaconej kwoty na rzecz kupującego. Wskazuje na to art. 494 § 1 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „ Strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy, a druga strona obowiązana jest to przyjąć. Strona, która odstępuje od umowy, może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również na zasadach ogólnych naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania.” oraz art. 496 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „ Jeżeli wskutek odstąpienia od umowy strony mają dokonać zwrotu świadczeń wzajemnych, każdej z nich przysługuje prawo zatrzymania, dopóki druga strona nie zaofiaruje zwrotu otrzymanego świadczenia albo nie zabezpieczy roszczenia o zwrot.”
Czytaj dalej
W praktyce często dochodzi do sytuacji, gdy kupujący odstępuje od umowy sprzedaży samochodu i zanim zwróci go do sprzedającego nadal z niego korzysta, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji takiego działania. W takiej sytuacji mamy bowiem do czynienia z bezumownym korzystaniem z samochodu.
Co to w praktyce oznacza?
Czytaj dalej
Bardzo często, po zakupie samochodu wychodzi na jaw, że posiada on wady. Często również przy umowie sprzedaży samochodu Kupujący podpisuje oświadczenie, że stan techniczny samochodu jest mu znany.
Co zatem możemy zrobić, jeśli kupiliśmy samochód z wadą i podpisaliśmy takie oświadczenie?
Pamiętajmy, że w takiej sytuacji sprzedawcę obowiązuje rękojmia za wady.
Zgodnie z art. 560 § 1 „Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania , jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.”
Prawo do żądania obniżenia ceny pojazdu z uwagi na jego wadę, to jedno z podstawowych praw kupującego związanych z rękojmią przy umowie sprzedaży samochodu.O uprawnieniu tym mówi nam przepis art. 560§1 i 3 Kodeksu Cywilnego. Pamiętajmy jednak, że przepis ma zastosowanie jeżeli kupujący o wadzie nie wiedział. Bowiem w sytuacji, kiedy kupujący o wadzie wiedział, sprzedający jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi w trybie art. 557§ 1 kodeksu cywilnego.
Czytaj dalej
Terminy na zawiadomienie sprzedawcy o wykrytej wadzie pojazdu.
Terminy na dochodzenie roszczeń od sprzedawcy.
Przedawnienie roszczeń z umowy sprzedaży auta.
Czytaj dalej
Panie Mecenasie czy ta rękojmia obejmuje również sprzedaż aut używanych?
Bardzo często spotykam się z takim pytaniem.
Odpowiedź na to pytanie co do zasady jest twierdząca.
Niemniej jednak jak to zwykle bywa są wyjątki, o których poniżej.
Czytaj dalej
Panie mecenasie, jak wygląda sprawa sądowa przeciwko zakładowi ubezpieczeń? Ile może potrwać? Czy mamy szansę wygrać? Ile może kosztować taka sprawa? Takie i podobne pytania słyszę niemal każdego tygodnia. Dlatego postanowiłem, że opiszę jak w praktyce wygląda sprawa sądowa przeciwko ubezpieczycielowi o zapłatę należnego odszkodowania za uszkodzone auto.
Czytaj dalej
Kupiłeś auto. Po krótkim czasie użytkowania okazało się, że jest autem powypadkowym lub autem z wadą, która uniemożliwia bezpieczną jazdę a ewentualne koszty usunięcia wady to kilka do kilkunastu tysięcy złotych. Kontaktujesz się ze sprzedawcą i przedstawiasz mu problem. Sprzedawca lekceważąco odpowiada Ci, że przecież "widziały gały co brały”. Brzmi znajomo? Przeczytaj, co musisz wziąć pod uwagę idąc do sądu z nieuczciwym sprzedawcą auta.
Czytaj dalej
Przegrana sprawa w sądzie z handlarzem auta bo zapomniałeś zrobić zdjęcie oferty auta? Wydałeś 20 tysięcy złotych na nowy samochód i po miesiącu musisz wyłożyć kolejne 5 tys? A może sprzedawca Twojego auta powiedział Ci, że nie obchodzi go wykryta właśnie przez Ciebie wada pojazdu, bo on sprzedał Ci auto używane i teraz to już Twój problem.. Brzmi znajomo? Poznaj 8 zasad, co robić przy zakupie auta by nie władować się na podobną minę.
Czytaj dalej
Zastanawiasz się, czy warto dopłacić za okres gwarancyjny dłuższy niż pierwsze dwa lata od zakupu auta? Chcesz wiedzieć, jak najlepiej zabezpieczyć się przed koniecznością zapłaty za naprawę wad, o których w chwili zakupu samochodu nie będziesz miał pojęcia a które mogą wystąpić już po zrealizowanej transakcji? A może, masz problem w tej chwili - bo wykryłeś wadę i nie wiesz, z jakim pismem powinieneś zwrócić się do sprzedawcy?
Czytaj dalej
Wezwanie Do Zapłaty Do Sprzedawcy Auta stosujesz wówczas, kiedy to po jego zakupie identyfikujesz konkretne wady pojazdu obniżające jego wartość lub które uniemożliwiają Ci jego prawidłowe użytkowanie. Oświadczenie o obniżeniu ceny pojazdu wysyłasz wówczas, kiedy z tytułu stwierdzenia istotnej wady wartość pojazdu została obniżona. Jeżeli z Twojej strony sytuacja wymaga konkretnych działań - oto 2 kroki, które pomogą Ci uzyskać oczekiwany efekt. Co powinno zatem zawierać OŚWIADCZENIE ? WEZWANIE DO SPRZEDAWCY i jak nadać mu skuteczny bieg prawny?
Czytaj dalej
Handlarze pojazdów używanych stosują różne triki, które finalnie mogą okazać się niekorzystne dla sprzedającego. Częstą praktyką jest sprzedaż z umową in blanco, która polega na podpisaniu umowy sprzedaży nie z handlarzem, lecz z byłym właścicielem samochodu. Co jeszcze? Na jakie inne elementy powinieneś zwrócić uwagę przy kupnie auta?
Czytaj dalej
Czas trwania gwarancji określa gwarant i nie zawsze jest nim sprzedawca, od którego kupiłeś samochód. Jeśli w dokumencie gwarancyjnym nie ma żadnego terminu, to przyjmuje się, że gwarancja została udzielona na jeden rok licząc od dnia, kiedy samochód został wydany kupującemu. Gwarant musi naprawić samochód w czasie zapisanym w dokumencie gwarancyjnym. Czy to jest dla Twojego samochodu najlepsze rozwiązanie?
Czytaj dalej