Handlarze pojazdów używanych stosują różne triki, które finalnie mogą okazać się niekorzystne dla sprzedającego. Częstą praktyką jest sprzedaż z umową in blanco, która polega na podpisaniu umowy sprzedaży nie z handlarzem, lecz z byłym właścicielem samochodu. Co jeszcze? Na jakie inne elementy powinieneś zwrócić uwagę przy kupnie auta?
Czytaj dalej
Czas trwania gwarancji określa gwarant i nie zawsze jest nim sprzedawca, od którego kupiłeś samochód. Jeśli w dokumencie gwarancyjnym nie ma żadnego terminu, to przyjmuje się, że gwarancja została udzielona na jeden rok licząc od dnia, kiedy samochód został wydany kupującemu. Gwarant musi naprawić samochód w czasie zapisanym w dokumencie gwarancyjnym. Czy to jest dla Twojego samochodu najlepsze rozwiązanie?
Czytaj dalej
Jeżeli auto, które dopiero co kupiłeś okazało się zepsute na tyle, że nie masz możliwości użytkowania go - moja rada - nie naprawiaj go! W razie zakupu zepsutego używanego samochodu przysługuje Ci skorzystanie z prawa rękojmi, jakie zapewnia kodeks cywilny. Dzięki temu, zapewnisz sobie kilka możliwości reakcji, które mogą się okazać znacznie słuszniejszym wyborem niż samodzielna naprawa a następnie występowanie z roszczeniem zwrotu poniesionych nakładów.
Czytaj dalej
Kupując używany samochód należy zachować rozwagę i dokładność. Podpisanie umowy powinno wiązać się ze sprawdzeniem wszystkich danych poczynając od danych sprzedawcy kończąc na danych odnoszących się do samochodu. Warto przeanalizować postanowienia umowy i sprawdzić czy sprzedawca nie wyłączył w nich swojej odpowiedzialności z tytułu rękojmi. Należy zadbać też, aby cena w umowie zgadzała się z ceną rzeczywiście płaconą, ponieważ ..
Czytaj dalej